Dia - Bio - Racio - Bezlepek

Kde nás najdete?
Starostrašnická 38
Praha 10
Tel: 274 810 038
Otevírací doba

Rapadura - Třtinová šťáva

Třtinová šťávaCukrová třtina (Saccharum officinarum L.) je velmi důležitou zemědělskou plodinou. Mnoho Evropanů se s touto rostlinou seznámilo poprvé za dob křižáckých výpav. V patnáctém století přivezl Kolumbus cukrovou třtinu pocházející z Asie do Latinské Ameriky. Za tropických podmínek dorůstají její stvoly během 12 – 16 měsíců do výšky sedmi metrů a úrodu poskytují pět až sedm let. Uvnitř 5 cm silných stébel se nachází šťavnatá na cukr bohatá dužina obsahující řadu důležitých látek jako draslík, hořčík, vápník a fosfor.

Cukrovou třtinu, používanou při výrobě sušené třtinové šťávy RAPADURA, pěstují rodinné firmy zapojené do fair trade projektu HAND IN HAND v Brazílii na stejném místě ekologicky již od roku 1977. Pěstování cukrové třtiny i výroba třtinového cukru zde probíhá tradičním způsobem bez použití jakýchkoli syntetických hnojiv, herbicidů a pesticidů. Pro uchování úrodnosti země zde farmáři používají rotaci plodin a cukrovou třtinu střídají s luštěninami a rostlinami obohacujícími půdu (zelené hnojení). Spojením systému kompostování a ekologického chovu dobytka dochází k lepšímu toku živin, což vede k vyšší úrodnosti půdy a zdravějším rostlinám. Velkým problémem, zapříčiněným silnými tropickými bouřemi, je eroze půdy. Té se zabraňuje sázením rovnoběžně se sklonem kopců a začleněním křovin, stromů a dalších malých biotopů.

Cukrová třtina je sklízena ručně mačetou. Listy se odříznou od stvolů a nechají na poli jako hnojivo. Farmáři nejen že nepoužívají pesticidy, ale také nevypalují pole před sklizní. Tento postup je běžný v konvenčním zemědělství pro usnadnění sklizně, protože na poli zůstanou stát pouze stvoly. Ekologické pěstování tak nejenom ochrání přirozené mikroprostředí a přírodu, ale také zabezpečí návrat výživných organických látek zpět do oběhu živin. Farmáři dopraví cukrovou třtinu do svého vlastního cukrovaru Planeta Verde ke zpracování. Zde se třtina lisuje a získaná šťáva se nejprve přefiltruje. Poté je zahuštěna odpařováním ve velkých kotlích. Ke konci se míchá dokud nezačne krystalizovat.

Běžné přírodní cukry se získávají oddělením vznikajících krystalků cukru od melasy, která zůstává jako vedlejší produkt. Na rozdíl od těchto cukrů se v případě RAPADURY zahuštěná třtinová šťáva suší na plátech a posléze namele. RAPADURA je tedy sušená třtinová šťáva, ve které zůstávají všechny minerální látky přítomné ve třtinové šťávě, které obvykle končí v melase. V průběhu celé výroby se věnuje velká péče zachování cenných vitaminů a stopových prvků. Obsah minerálních látek v sušené třtinové šťávě RAPADURA je více než 1,5 %. Tyto minerální látky, stejně jako příjemná karamelová chuť, pak přecházejí do výrobků obsahujících tento cukr: čokoládovo-lískooříškové pomazánky SAMBA, RAPUNZEL čokolád, kakaového nápoje Méďa…

Sušená třtinová šťáva RAPADURA je výrobkem z projektu Hand in Hand pocházejícího z Brazílie – země kde jsou podvýživa, nízké mzdy a nespravedlivé rozdělení půdy běžné. V této zemi je Fazenda Jacutinga patřící rodině Baumgartnerů malou oázou. Všichni pracovníci fazendy jsou zaměstnaní po celý rok a mzdy jsou podstatně vyšší než je běžná minimální mzda v Brazílii. Většina zaměstnanců žije se svými rodinami ve fazendě ve svých vlastních domech s elektřinou a vodou. Pravidelně jsou zásobováni bio zeleninou a bio bylinkami ze zahrady náležející k plantáži. Mezi další výhody patří bezplatná zdravotní péče, stipendia na vzdělání a kursy zaměřené na výživu, péči o děti a životní prostředí. Majitelé aktivně vypomáhají i chudým rodinám v oblasti. Tyto aktivity jsou podporovány v rámci projektu HAND IN HAND vyplácením významně vyšších výkupních cen než je obvyklé na světovém trhu a udržováním dlouhodobých spolehlivých obchodních vztahů s Planeta Verde.

V nabídce také plody obalované v Rapaduře - Rapaduráčky (arašídy v rapadůře) a dračí zoubky (dýňová semena v rapadůře se skořicí).
Zakoupíte v našem obchodě
Tento produkt můžete zakoupit zde.
Zpět

© 2018 Dia - Bio - Racio - Bezlepek | info(zavináč)dia-potraviny.cz