Dia - Bio - Racio - Bezlepek

Kde nás najdete?
Starostrašnická 38
Praha 10
Tel: 274 810 038
Otevírací doba

Podběl lékařský

Podběl

Podběl je vytrvalou bylinou, která brzy z jara vytváří na 5 až 25 centimetrů dlouhých, načervenale šupinatých, plazivých lodyhách jeden sytě žlutý květní úbor, jenž velmi příjemně voní. Po odkvětu pak z listových pupenů raší srdčité listy. Plodem je ochmýřená nažka.

Podběl z jara nalezneme na okrajích cest, na březích i na kultivovaných skládkách, neboť podběl je známou pionýrskou rostlinou, tedy rostlinou, která dokáže žít i na ne příliš bohatých půdách, dokonce i na těch stižených přírodní katastrofou. Nasbírat jej můžeme nejen v celé Evropě, ale i v části Afriky a Asie.

Květy obsahují slizové látky, silici, hořčiny, bílkoviny a fytosteroly, inulin a tanin. V listech se nacházejí třísloviny a rovněž slizové látky.

Podběl vykvétá v březnu a dubnu a to je ten spravný čas sběru jeho žlutých květů pro sušení. Květy podbělu se sklízejí velice jednoduše odštípnutím dvěma prsty ze stonku. Sušíme je v dobře větrané místnosti rozložené na sítech nebo papíře a uskladňujeme v uzavíratelné nádobě pro pozdější použití.

Méně známý je sběr listů podbělu. Ty se objevují až po odkvětu rostliny, vhodná doba pro jejich sběr je v květnu až červenci. Po usušení by se měly ihned uskladnit ve vhodné nádobě, často se totiž doslova rozpadají na drobné části.

Ze sušených květů se připravuje čaj pro léčbu kašle a dalších respiračních potíží, především zánětlivých onemocnění horních cest dýchacích. Pomáhá rozpouštět a uvolňovat usazený sekret a potlačuje zánět, tím usnadňuje odkašlávání a urychluje léčení. Sušená droga se užívá ve formě čaje buď samotná, nebo ve směsi např. s květem černého bezu a divizny, listem jitrocele a dalších. V lékárně můžeme zakoupit také takzvaný průduškový čaj nebo jiné, porcované či sypané bylinné směsi na léčbu kašle, kde je podběl často zastoupen.

Protizánětlivých účinků podbělu lze využít také při bolesti v krku nebo při zánětech dásní. V takovém případě nálev nebo odvar používáme jako kloktadlo.

Listy podbělu mají velice podobné účinky jako květy, své uplatnění však nacházejí spíše při vnějším užití. Dříve se z podrcených listů dělaly obklady na prsa pro podporu léčby plicních a průduškových onemocnění. Také při revmatických bolestech se aplikoval zábal z listů na postižené klouby. Dále se z odvaru z listů připravovaly koupele a zábaly na kůži při ekzémech, zánětech a vyrážkách nebo při zánětech žil.

Z čajové lžičky sušených květů podbělu zalité 1/4 litrem vroucí vody lze připravit čaj, který se doporučuje pít při zánětu průdušek, astmatických obtížích, chrapotu a suchému i vlhkém kašli. Pokud máme usušené listy, můžeme čaj připravit z dílu květů a dílu listů.

Protože jsou čerstvé listy podbělu plné vitamínu C, můžeme z nich připravit salát či špenát. Po zdravotní stránce jsou listy bohatší na účinné látky, než květy. V lidovém léčitelství se čerstvé listy rozmělňovaly a přikládaly na prsa při onemocněních plic. Zevně se pro protizánětlivé účinky doporučoval též při ekzémech či zánětech žil. Při obtížích s dýcháním se pro úlevu předepisovalo vdechovat páry spařených listů či květů podbělu. Při oteklých nohou naši předci nedali dopustit na bylinnou listovou koupel.




Zakoupíte v našem obchodě




Tento produkt můžete zakoupit zde.



Zpět

© 2018 Dia - Bio - Racio - Bezlepek | info(zavináč)dia-potraviny.cz