Dia - Bio - Racio - Bezlepek

Kde nás najdete?
Starostrašnická 38
Praha 10
Tel: 274 810 038
Otevírací doba

Dýňová semena

Dyňové semenaSemena dýně mají tmavězelenou barvu, jsou plochá a asi 1 cm velká. V této podobě jsou již zbavená tvrdšího švětlého obalu, v nemž jsou uložena uprostřed dýně. Pod tenkou zelenou slupkou je světlá dužina. Semena mají specifickou, oříškově nasládlou chuť. Hodí se k přípravě nejrůznějších pokrmů – k přípravě salátů, omáček, při pečení. Je vhodné je před konzumací na několik hodin namočit do hrnku s vodou, čímž se aktivují enzymy.

Obsahují látky zvané CUCURBITACINY (odvozeno od názvu čeledi Cucurbitaceae), které v těle zabraňují trasformaci hormonu testosteronu do jeho mnohem silnější formy dihydrotestosteronu. Ten totiž stimuluje buňky prostaty k dalšímu růstu a zapříčiňuje její nežádoucí zvětšení. Důležitou roli při prevenci problémů s prostatou hraje také zinek, který je v dýňovém semínku obsažen ve značném množství. Zinek je velmi účinný i při prevenci chřipky. Semena jsou dále bohatá na hořčík, mangan, měd a železo. Příznivý je i obsah vitamínů skupiny B (kromě b12), včetně b17, který má protinádorový efekt. Charakteristickou látkou pro čeleď cucurbitaceae je také CUCURBITIN. Tato aminokyselina má silné protiparazitické účinky a může paralyzovat střevní cizopasníky (tasemnice, škrkavky). Doporučuje se sníst hrst syrových semínek na prázdný žaludek 2 x denně, po týdnu užívání týden vynechat, a pak zase týden.

V dýňových semenech najdeme také velmi hodnotné tuky, esenciální mastné kyseliny skupin Omega 3 i Omega 6, celou škálu aminokyselin a asi čtvrtinu obsahu tvoří proteiny. Semena jsou jedním z nejbohatších zdrojů aminokyseliny TRYPTOPHAN, jejíž zastoupení ve výživě většiny lidí je dost nízké, protože tato aminokyselina je obzvlášť citlivá na tepelné zpracování. Má přítom přímý vliv na hladinu serotoninu, stimuluje jeho vyplavování v mozku, čímž může příznivě ovlivnit náladu nebo depresi. Zkrátka, dýňová semena jsou velmi hodnotnou lahůdkou z rostlinné říše a nadmíru přínosnou složkou našeho jídelníčku.


Zakoupíte v našem obchodě


Tento produkt můžete zakoupit zde.
Zpět

© 2018 Dia - Bio - Racio - Bezlepek | info(zavináč)dia-potraviny.cz